Ks. Stanisław Białek

Proboszcz parafii w Trzcinicy w Latach 1971 – 1984 – ks. Stanisław Białek

Urodził się 25 kwietnia 1914 roku w Linden (Niemcy) z ojca Stanisława i matki Wiktorii z d. Pszeniczna. Ojciec był rzemieślnikiem. Szkołę średnią ukończył w Kępnie, a seminarium duchowne w Poznaniu. Świecenia kapłańskie otrzymał w katedrze w Poznaniu w dniu 30 czerwca 1939 roku Swoją pracę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w Piłce, pow. czarnkowski, gdzie pełnił posługę duszpasterską do maja 1941 roku. Młody, zaledwie 27-letni kapłan został w maju 1941 roku aresztowany przez gestapo i uwięziony początkowo w 7 forcie w Poznaniu, a następnie w tym samym roku wywieziony do obozu zagłady w Dachau.

W niemieckim obozie Ks. Stanisław był obiektem doświadczeń nad szczepionką przeciw tyfusowi i malarii, a jego ciało było obkładane insektami karmiącymi się jego krwią.

Po II wojnie światowej pracował 3 lata jako wikariusz w Wolsztynie. W Krobi i Czarnkowie przez 2 lata zastępował proboszczów. Przez 7,5 roku pełnił funkcję proboszcza w Prochach, pow. Kościan. Następnie przez 12 lat ks. Stanisław Białek był proboszczem w Święcichowie, dekanat Leszno.

18 grudnia 1971r. w wieku 57 lat ks. Stanisław Białek objął parafię Trzcinica, gdzie był proboszczem przez 13 lat.
Dzięki działaniom ks. Stanisława Białka wybudowano kaplicę filialną i otworzono nowy cmentarz w Piotrówce. Inspiratorem budowy – wbrew polityce i zarządzeniom ówczesnych władz – był p. Władysław Kunysz, repatriant z okolic Lwowa.

W dniu 20 kwietnia 1971 roku podczas wiejskiego spotkania w Piotrówce, Władysław Kunysz przedstawił projekt budowy kaplicy wraz z cmentarzem. Zebrani jednogłośnie go zaakceptowali, decydując się na nielegalną realizację przedsięwzięcia w „czynie społecznym”.

Ksiądz Stanisław Białek zmarł, po nagłym ostrym zawale serca, w poniedziałek 19 marca 1984 roku o godzinie 20:10 w kępińskim szpitalu w poniedziałek wieku 96 lat.