Historia obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Cudowny obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy znajdował się na Krecie, skąd pewien pobożny kupiec przewiózł go do Rzymu. Przez całe trzy wieki znajdował się tam w kościele św. Mateusza. Usunięto go stamtąd w czasie rewolucji francuskiej. Przez 60 lat pozostawał w ukryciu. Świetność i należny hołd obrazowi kazał przywrócić papież Pius IX, efektem czego 26 kwietnia 1866 roku ustawiony został w poświęconym św. Alfonsowi w kościele Ojców Redemptorystów. Od tego dnia rozpowszechniało się nabożeństwo do tego cudownego obrazu. 23 czerwca 1867 roku Kapituła Watykanu ukoronowała obraz złotą koroną. Kopia tego obrazu, poświęcona przez papieża Leona XIII znajduje się w kościele w Wodzicznej.

Z dokumentów źródłowych zachowanych na terenie parafii można dowiedzieć się, że od momentu przybycia obrazu M.B.N.P w kościele w Wodzicznej zaczęły dokonywać się cuda m.in. niewidomy mieszkaniec Smardz podczas modlitwy przed obrazem M.B.N.P odzyskał wzrok. Kościelny z Trzcinicy, którego przejechał wóz obciążony tonami cegieł, cudownie ocalał. Od roku 1964 w kościele odnawiana jest nowenna, która po dzień dzisiejszy w każdą środę gromadzi wielu czcicieli Matki Boskiej.


Parafia posiada zbiór podziękowań, próśb oraz świadectw osób, które przez pośrednictwo Matki Boskiej przed cudownym obrazem Wodzicznej Pani otrzymały łaski, o które prosiły. Oto kilka świadectw  z parafialnego zbioru: Rodzice dziękują za uzdrowienie Mateusza, który po dłuższym leczeniu i pobycie w klinice powrócił do zdrowia. Parafianka, po przebytej operacji krtani, po ośmiu miesiącach nieustannej modlitwy w każda środę przed cudownym  obrazem, odzyskała głos. Zofia Sroka spodziewała się trzeciego dziecka. Poród był skomplikowany, dlatego matka i syn znaleźli się w stanie krytycznym. Rodzina z wielką wiarą polecała ich w modlitwie przed obrazem M.B.N.P., wypraszała potrzebne łaski zamawiając Msze św. Po dwóch miesiącach matka z dzieckiem wyszła ze szpitala o własnych siłach, oboje zdrowi, mimo złych rokowań lekarzy. To interwencja Matki Boskiej sprawiły, że do dziś cieszą się dobrym zdrowiem. Genowefa Zimoch złożyła świadectwo o swojej mamie, która po ciężkiej operacji była w agonii. Odprawiane Msze św. przed obrazem M.B.N.P. wyprosiły zdrowie tak, iż mama pani Genowefy doczekała 80 lat życia. Teresa Wobalis z Zielonej Góry przysłała świadectwo, w którym napisała że będąc na Nowennie M.B.N.P. w Wodzicznej doznała szczególnej łaski, dzięki której następnego dnia urodziła piąte dziecko. Według zapowiedz nie powinno się one urodzić. Pani Teresa zaufała bezgranicznie Matce Boskiej, urodziła zdrowe dziecko i sama wróciła do zdrowia.

Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

© Gość R. Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Stanisława Biskupa i męczennika w Trzcinicy. Monografia wydana z okazji 25-lecia posługi kapłańskiej ks. kanonika Floriana Skubiszaka w Parafii Trzcinica, Trzcinica 2009, s. 120-121.