Pożegnanie śp. księdza Kanonika Floriana Skubiszaka

Pierwsza stacja uroczystości pogrzebowych śp. księdza Kanonika Floriana Skubiszaka odbyła się w Trzcinicy w piątek, 7 marca 2014 r. Ks. Prałat Jacek Plota, Kustosz Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu (w imieniu Jego Ekscelencji ks. Biskupa Ordynariusza Kaliskiego Edwarda Janiaka), kilkudziesięciu księży z dekanatu i diecezji, s. Maria Olek ze Zgromadzenia Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza, siostra zmarłego kapłana, poczty sztandarowe, władze samorządowe, a także setki wiernych żegnało w piątek zmarłego po ciężkiej chorobie w poniedziałek, 3 marca śp. ks. kanonika Floriana Skubiszaka, byłego proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy i dziekana dekanatu trzcinickiego.
Podczas uroczystości różaniec za zmarłego kapłana prowadził długoletni współpracownik, przyjaciel i wicedziekan dekanatu ks. kanonik Andrzej Grzegorzewicz z Lasek, a kazanie wygłosił kolega z seminarium ks. kanonik Stanisław Borowicki z Grębanina. Podczas Mszy św. ciepłe i życzliwe słowa skierował do zmarłego swojego poprzednika obecny proboszcz parafii ks. Wiesław Cieplik, dziekan dekanatu trzcinickiego: „Jest czas radości i czas smutku. Jest w nas dziś smutek, ale i radość. Dobrze się stało, że na trasie ostatniej ziemskiej pielgrzymki znalazła się „Twoja” ukochana Trzcinica i ludzie, wśród których tyle lat byłeś duszpasterzem, nauczycielem, wychowawcą, kapłanem, przyjacielem, Ojcem duchownym! Dziś wszyscy tu obecni chcą Tobie podziękować za wszelkie dobro, jakie im wyświadczyłeś, za twoją pracę i poświęcenie!”. „Mam nadzieję, że jako proboszcz tej parafii i jako Twój następca, godnie będę wypełniał zadania duszpasterskie wśród wiernych parafii Trzcinica, szerzył kult Matki Bożej i naśladował Twoją miłość do Kościoła i parafian!– mówił w pożegnaniu ks. W. Cieplik. Pełne wzruszenia pożegnanie skierowali ku zmarłemu Pasterzowi przedstawiciele parafii: Renata Gość i Tomasz Gatner, dziękując byłemu proboszczowi za to, że zawsze dbał o duchową świątynię swojej owczarni oraz za to, że w swoim życiu był wielkim czcicielem Matki Bożej: „Uczyłeś nas, jak kochać Najczulszą z Matek: Wodziczną Panią i Tą z trzcinickiego wizerunku – Jasnogórską Matkę, bo wiedziałeś, że Matka nigdy nie odchodzi – ani od kołyski, ani z Kalwarii, ani od grobu swojego dziecka. Maryja oczarowała Twoje serce, była Twoją Mistrzynią i sam wielokrotnie prosiłeś, chociażby na prymicyjnym obrazku: „Maryjo, prowadź mnie zawsze drogą Twego Syna”. W imieniu władz samorządowych słowo podziękowania za współpracę wygłosił: wójt gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik oraz Zdzisław Mikołajczyk przewodniczący Rady Gminy Trzcinica.
Pogrzeb śp. ks. kanonika Floriana Skubiszaka odbył się w rodzinnej miejscowości kapłana w Kostrzynie Wlkp. Wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego do  kościoła parafialnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kostrzynie Wlkp. miało miejsce w piątek,  7 marca 2014r. o godzinie 18.00. Natomiast Msza św. pogrzebowa został odprawiona w sobotę, 8 marca 2014r. Liturgii pogrzebowej przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Biskup Senior Stanisław Napierała. Podczas homilii, zmarłego proboszcza, wspominał ks. kanonik Sławomir Nowak, były wikariusz parafii Trzcinica. Podobnie, jak dzień wcześniej, uroczystości pogrzebowe zgromadziły setki wiernych z parafii Trzcinica. Na ostatniej drodze śp. ks. kanonikowi Florianowi towarzyszyło kilkudziesięciu księży z archidiecezji poznańskiej i diecezji kaliskiej, rodzina i przyjaciele.

Śp. Ks. Kanonik Florian Skubiszak urodził się 28 marca 1947 roku w Kostrzynie Wlkp. koło Poznania. Matka miała na imię Maria, a ojciec Czesław. Miał troje rodzeństwa: Irenę, Danutę i Grzegorza. Szkołę Podstawową ukończył  w Kostrzynie, a następnie uczęszczał do szkoły średniej we Wrześni, gdzie w roku 1965 zdał maturę. Jako maturzysta wybierając dalszą drogę życiową wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. W 1967 roku przerwał naukę w seminarium, aby odbyć dwuletnią służbę wojskową. Naukę zakończył 25 maja 1972 roku otrzymując święcenia kapłańskie. Swe powołanie kapłańskie zawierzył Maryi, a jako motta na tej drodze przyjął słowa, które zamieścił na prymicyjnym obrazku: „Wiem komu zawierzyłem” (II Tym. 1,12) oraz „Maryjo. prowadź mnie zawsze drogą Twego Syna”. Jako neoprezbiter został skierowany na okres dwóch lat do parafii w Szamocinie. Następnie przez cztery lata był wikariuszem w parafii Św. Rocha  w Poznaniu. Po czym został oddelegowany do ośrodka duszpasterskiego Najświętszej Maryi Panny również w Poznaniu. Kolejną parafią był Kórnik, w której pracował do 1984 roku. Po śmierci księdza Stanisława Białka (19 marca 1984) otrzymał od biskupa dekret powołujący go na proboszcza do parafii Trzcinica. 14 stycznia 2000 roku został Dziekanem Dekanatu Trzcinickiego, a 11 września 2000 roku otrzymał tytuł Honorowego Kanonika Kapituły Świętego Józefa w Kaliszu. Zmarł po ciężkiej chorobie, 3 marca 2014 r.

pozegnanie1 pozegnanie2 pożegnanie3 pożegnanie4