Pierwsza komunia święta

I_kom_swieta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsza komunia święta – uroczystość katolicka, w której podczas mszy wierni po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba.

Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonującą się na mszy świętej transsubstancjację. Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej.
W Polsce wiek przyjęcia pierwszej komunii świętej jest obecnie ustalony na trzecią klasę szkoły podstawowej. Istnieje także możliwość dopuszczenia do komunii świętej dzieci młodszych. Święty Jan Paweł II pochwalał ten zwyczaj. Dzieci do tego dnia przygotowują się cały rok.
W dniu uroczystości komunijnej dzieci ubierane są bardzo elegancko.
Przed I komunią świętą wymagana jest zawsze spowiedź dziecka.